794-אהבות בצל האפר-ביקורת ספר-הדסה מור

794אהבות בצל האפר-הדסה מור

ספרה החדש של הדסה מור "אהבות בצל האפר", הנו רומן על  רקע השואה,  מרגש ונוגע  לעומק הלב, ולמרות הנושא  הכאוב, הקריאה בספר  מרתקת ומהנה,גם בשל העלילה המיוחדת במינה וגם בגין הסיפורים המובאים מפיהם של האנשים שעברו את מוראות השואה כפי שהתרחשו במציאות,כשהם  ארוגים ושזורים במהלכי המלחמה.

 

בהקדמה לספר כותבת המחברת בין השאר"הדמויות המרכיבות את עלילת הספר -הן אני.באמצעותן חוויתי את אימי המלחמה והשואה וההעפלה והמאבק על הקמת המדינה"."העלילה דמיונית,ההתרחשות-אמיתית,זהו רומן ספרותי.זוהי אמת היסטורית."

 

הדסה מור רוקחת  בסיפרה תערובת מעניינת  של סיפור,שיש בו הכול מכול וכול: אקציה דרמטית, שבה נקשר קשר עין בין הקצין הנאצי לבחור יהודי שהוביל למפגש מדהים ביניהם במחנה הריכוז ושבעקבותיו ניצלת האם מתאי הגז ברגע האחרון.

עוד בספר בריחה מגטו וורשה,טבח באבי יאר,טבח יהודי בודפשט,הבריחה מסוביבור,הלשנה שמביאה לשילוח למחנה ריכוז,בריחה לפרטיזנים,התגייסות לצבא אנדרס עם ילד נטוש,ילדי טהרן,פוגרום,שואת יהודי רומא,תלאות ההעפלה לארץ-ישראל ועוד אירועים  קשים ודרמטיים עם סיפורים מרתקים.

 

בתוך כל הדרמות  הקשות, מלבלבות  כמה אהבות.אהבה בצעדת המוות,אהבה בין האם האלמנה לחייל רוסי-יהודי בעת שחרור מחנה הריכוז מיידנק,  אהבה בשעת פוגרום רצחני ואהבה בעקבות ילד נטוש.זוהי מסגרת עלילתית מושלמת  לצורך הבאת סיפוריהם של ניצולים  רבים כפי שהתרחשו במציאות.

 

ה"אהבות בצל האפר" של הדסה מור הנו ספר חשוב מבחינת תוכנו, כי יש הרבה מה ללמוד ממנו,לא רק על מוראות השואה והתנהלות המלחמה כי אם גם על ההיסטוריה של ארץ-ישראל החל מחורבן הבית הראשון ועד מלחמת השחרור.

 

הספר כתוב בשפה נקיה,ברורה,שוטפת וקריאה ועם דימויים מעניינים ביותר.

בניגוד לספרים רבים שנכתבו על השואה מפי הניצולים עצמם  באופן נקודתי,ספר זה משתרע  על פני אירועים רבים,בפולין בעיקר,מפי ניצולים רבים מה שעושה אותו ספר רב גווני על נושא השואה וההעפלה והמאבק על תקומת המדינה.

 

לראות או לא לראות:ספר מעניין המרתק אותך והנקרא בנשימה אחת.

 

נכתב על ידי elybikoret-אלי ליאון , 7/4/2011 22:11

 

 

 

אודות elybikoret

כותב רשמים על הצגות,מוסיקה,קונצרטים,אופרה,מחול ואירועים תרבותיים שונים אחרים בהם מביע את התרשמותי ודעתי
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s