1209פסטיבל לאדינו-הבימה

1209פסטיבל לאדינו-הבימה-15-18.1.14
צילומים-אלי ליאון
הצגת בוסטן ספרדי שכתב הנשיא החמישי של מדינת ישראל מר יצחק נבון הגיעה להצגת ה2000 שלה.לכבוד זה החליטה הנהלת הבימה לערוך פסטיבל לאדינו בשם"אדיו קרידה"-שלום יקירה.זהו פסטיבל לאדינו ראשון הנערך על ידה בתקוה שפסטיבל זה יזכה להצלחה וכך יהפוך למסורת שנתית.
הפסטיבל היה מלא וגדוש מופעים חגיגיים וכן מופעים רגילים שחלקם אפשר היה לראות רק בהבימה.בתכנית היתה הופעה של האחים גיא ורועי זו-ארץ שהוציאו אלבום בלאדינו ופיוט מהבית,הופעה של ניצה טרמין בשירי לאדינו ותפילות מסורתיות,גילה חסיד ומרגלית טובי במפגש הומור,ויני קנטארמוס לאדינו בשירה בציבור,לחשים מגיים של יהודי בוסניה,מקהלת צדיקוב המזוהה עם יהדות בולגריה המארחת את חני נחמיאס,יסמין לוי בשירים מליבה,לה בוהמיינה בה שר קובי זרקו שירי לאדינו מספרד וכן ד"ר אסתרית בלצן במסע מרתק מסביב ל"התקוה"מופע שלא התקיים למרות שנמכרו כל הכרטיסים למופע וביום המופע עדיין בהבימה התנוסס שלט שהמופע מתקיים וכמובן גולת הכותרת ההצגה החגיגית של בוסטן ספרדי.
לאור השפע של מופעים וחוסר תאריכים פנויים לא יכולתי לראות את הכל והספקתי לראות שניים מתוך השלושה שסימנתי לי, כי כאמור אחד לא התקיים,דבר שלא נמסר לי עליו עד שלא הגעתי לבנין הבימה לראות את המופע.
בהצגת ה2000 של" בוסטן ספרדי" נכחו כל המכובדים הקשורים להצגה המוצגת כבר 16 שנה כאשר 15 מתוך השחקנים המשתתפים הם עדיין המקוריים ו 14מתוך הנגנים .
עדיין קשה להשיג כרטיסים וצריך להזמין כרטיסים מראש זמן רב לפני המועד.
ראיתי את ההצגה באחת ההצגות הראשונות, גם בהצגת ה1000 וגם כעת ומוכרח להגיד שבכל הפעמים נהנתי ביותר
ואם זכרוני אינו מטעה אותי כמעט ולא חלו בה שינויים מאז.
זאת ההצגה המצליחה ביותר בארץ בכל הזמנים.למעלה מ2 מיליון איש ראו אותה ולפי מה שנמסר מעל הבמה היא מוצגת לפחות 6 פעמים בחודש.השחקן הראשי המספר יעקב כהן השתתף כמעט בכל ההצגות.
הצגת ה2000 התקיימה כמובן בנוכחותו של מר נבון שבירך את הנוכחים בלאדינו.
ביום ההצגה שרנו גם יום הולדת שמח לצדי צרפתי במאי ההצגה שחגג את יום הולדתו באותו היום.כשנשאל מה סוד ההצלחה של ההצגה והבימוי ענה כי אם יש לך את הקאסט-הליהוק הנכון עשית כמעט את כל העבודה.
יעקב אגמון שהיה מנכ"ל הבימה שהחליט להעלות את ההצגה בזמנו לא תיאר לעצמו עם ההחלטה ,שההצגה תוצג לנצח אך הסיבה ,לדעתו, שזה ממשיך היא כי כל פעם יש דור חדש המעונין לראות ולשמוע על השורשים שלו של הוריו והורי הוריו. יעקב כהן שדיבר לפני ההצגה אמר ש"לשמוע מרוקאית בהבימה כנראה הגיעו ימי המשיח".
בשבת בבקר במסגרת שבת תרבות בה יעל דן מראינת אנשים באקטואליה, תרבות ופנאי ראיינה אנשים בניחוח הלאדינו.
הופיע כמובן מחדש מר נבון שסיפר על מקרה שקרה בשכונה שגדל שבית נשרף בליל שישי ובגלל קדושת השבת מכונית כיבוי האש לא הגיע.
היום חסרה לו "דרך ארץ"מתינות ולא הקצנה שהיו אז ואין היום.הוא דיבר על הנשיא פרס שהוא נשיא יוצא מהכלל למרות גילו המופלג .הוא נשיא שהרים את הרמה של הנשיאות.הגיל-שאינו רחוק מהגיל שלו-אינו הקובע אלא האישיות.
צדי צרפתי שהוגדר כאחד מגדולי במאי הארץ דיבר על עבודתו המקצועית ועל הבימוי של בוסטן ספרדי.הוא אמר שהלאדינו החזירה אותו אל אביו.העבודה על בוסטן ספרדי חיברה אותו מחדש ללאדינו.
ח"כ אקוניס דיבר על חוסר הקשר שלו עם הרבנים. אם מעשיהם שנתגלו בזמן האחרון חוקיים, ישפוט הציבור אם זה מוסרי או לא. הפלסטינאים הם המכשול לשלום.הסיכסוך הוא עצם קיומנו ולא סכסוך טריטוריאלי.לא מוכן שתקום מדינה פלסטינית ביהודה ושומרון.דבריו זכו לגל מחיאות כפיים סוערות. 
גיא זוארץ השתתף בכ1200 מהצגות בוסטן ספרדי.המוסיקה מועברת מדור לדור כדת.בזמן עבודתו על ההצגה החדשה שלו שעברה כבר את המספר 100 הוא חזר אחורה לסבא וסבתא והחזירה אותו אל הלאדינו.
פרופ' תמר אלכסנדר דיברה שיש פריחה היום בארץ לשפת הלאדינו. הספרות שלה פורחת ביותר באוניברסיטאות.יש היום כ300,000 שומעי לאדינו כאשר הרומנסות והשירים בלאדינו הם הדומיננטיים.
הופיעו עוד בשירי לאדינו יונית שקד גולן ורבקה זהר עם לירון לב שהתקבלה בסערה ע"י הקהל.
לראות או לא לראות:כל הכבוד להבימה שערכה את הפסטיבל שהתקבל בהתלהבות על ידי הקהל.מקוה שהוא יהפוך למסורת ולא יתקל בשנה הבאה בחוסר תקציב או סיבה אחרת שתמנע את קיומו.
נכתב על ידי elybikoret -אלי ליאון, 18/1/2014 15.00
אלי ליאון
elybikoret@gmail.com
www.elybikoret.022.co.il
טל03-6856786
054-249-34-88
עיתונאי-מבקר אמנות,
חבר אגודת העיתונאים ת"א ותא המבקרים שליד האגודה

אודות elybikoret

כותב רשמים על הצגות,מוסיקה,קונצרטים,אופרה,מחול ואירועים תרבותיים שונים אחרים בהם מביע את התרשמותי ודעתי
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s